ZAVOD ZA NAPREDNE ŠTUDIJE DELTA
  • Domov / Home
  • Delta Life Coaching
  • Mehke spretnosti / Soft Skills
  • Govorica telesa / BODY LANGUAGE
  • O nas

Kaj moramo naučiti svojega otroka ob vstopu v šolo

22/2/2017

0 Comments

 
Šola je za vsakega otroka pomemben del življenja in okolja. Nekateri jo doživljajo v izredno pozitivni luči, za nekatere pa je že sama misel na šolo prava muka. In razlog ni zgolj v šolskih obveznostih. Govorimo o temu, da se nekateri otroci v šoli počutijo osamljeni in izolirani, jih drugi otroci ne sprejmejo, ali nad njimi celo izvajajo čustveno nasilje. Tako stanje, ki traja dalj časa, lahko vodi v resnejše duševne in osebnostne težave kasneje v življenju. Čas je, da se te stvari spremenijo. VSI odrasli smo soodgovorni za to, da bo takih otrok čedalje manj.

- Pomanjkanje čustvene inteligence

Čustvena inteligenca je za stroko ena najpomemnejših osebnostnih lastnosti in je obravnavana kot ena izmed ključnih veščin, ki jih je treba privzgojiti otroku. Cilj je otroka naučiti izražati svoja čustva in razumeti čustva drugih, ovrednotiti pomen iskrenosti in resnice, izražati jezo in obvladati negativna čutva. Otroka se nauči tehnik sproščanja, pozitivnega razmišljanja ter sprejemanja odgovornosti za svoje besede in dejanja. (Vir: Čustvena inteligenca otrok, priročnik za učitelje in učence z vajami). Le tako bodo otroci zrasli v samozavestne, samostojne in odgovorne odrasle.
Picture

Otroci, ki nimajo razvite čustvene inteligence, se s težavami soočajo na različne načine. Postanejo lahko tisti, ki druge otroke nadlegujejo, ali pa postanejo otrok, ki je nadlegovan. Do ene mere je odvisno od osebnosti otroka. Največji vpliv na to, kako se bo otrok soočal z življenjskimi izzivi, pa ima primarno okolje, se pravi družina. V obeh primerih gre za nezdravo odraščanje, ki bo na otroku pustilo negativne posledice. Tak otrok doživlja frustracije, saj ne razume in ne zna delovati v svojem okolju.

- Tudi uspeh v življenju je odvisen od čustvene inteligence

Čustvena inteligenca otroka vpliva na njegovo motivacijo, vztrajnost in željo po učenju ter tako neposredno vpliva tudi na njegov akademski uspeh in na uspeh v življenju na sploh. Čustveno inteligentni otroci poznajo čustva kot so ponos, navdušenje, radovednost, ki jih motivirajo k doseganju ciljev.

- Kako naučiti svojega otroka čustvene inteligence

Za učenje svojega otroka čustvene inteligence obstajajo priročniki (zgoraj je eden omenjen), sami presodite, če je v vašem primeru potreben tak prijem. Veliko boste naredili že z upoštevanjem naslednjih preprostih napotkov.

#1 Bodite iskreni
Bodite vedno iskreni z otrokom in dajte otroku vedeti, da je vedno lahko iskren z vami. Ko otrok naredi napako, se raje pogovorite. Ne kaznujte iskrenosti.

#2 Spodbujajte pogovor
Pogovarjajte se z vašimi otroci. Mogoče se vam njihove težave ne zdijo pomembne, vendar za njih zagotovo so. Spodbujajte otroka, da vam zaupa svoje misli, svoja čustva.

#3 Omejite TV
Teve je poln nasilja in celo pasivno spremljanje programa zavira razvoj čustvene inteligence.

#4 Aktivno preživljajte skupni čas
Določite čas, ko se popolnoma posvetite otroku. Aktivno se igrajte, pogovarjajte, smejite ... tako razvijate pristni odnos in bližino, ki je nujno potrebna za razvijanje otrokove pozitivne samopodobe in samozavesti.

#5 Bodite pozitivni
Spodbujajte otroka in mu dajte vedeti, da verjamete v njegove sposobnosti. Pomagajte mu razvijati svoje talente, orišite mu svet, kjer se z vztrajnostjo in delom lahko doseže karkoli.

#6 Spodbujajte otroka h gibanju in zdravemu načinu prehranjevanja
Zdrav življenjski slog pozitivno vpliva na otrokovo rast in razvoj ter mu omogoči kvalitetno življenje in dobro zdravje. To je zagotovo najboljša popotnica za naše otroke in osnova za vse ostale življenjske vrednote.

#7 Naučite otroka odgovornosti
To je verjetno ena najpomembnejših življenjskih lekcij. Otrok se mora čimprej naučiti, kako postati odgovoren in aktiven član družine. Naj vam pomaga pri lažjih gospodinjskih opravilih in ga za to primerno nagradite. Pogovorite se z njim o pomembnih stvareh, vprašajte ga za njegovo mnenje. Predvsem pa, naučite ga o posledicah, ki jih imajo dejanja - dobra in slaba.


Avtorica: Tanja Baća, svetovalka za prehrano in zdravo življenje

Prispevek je bil prvotno objavljen na http://360-studio.si

0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Avtorica

    Tanja Baća,
    svetovalka za prehrano in zdravo življenje

    Arhiv

    April 2017
    March 2017
    February 2017

    Kategorije

    All
    Osebni Razvoj
    Prehrana
    Zdravje

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Domov / Home
  • Delta Life Coaching
  • Mehke spretnosti / Soft Skills
  • Govorica telesa / BODY LANGUAGE
  • O nas